טיפולי שיניים 

טרם הטיפול 

 

ד"ר אנדראה משתדלת תמיד לשמר על השן הטבעית כאופציה ראשונית והמוטו של מרפאת חי-שן "טיפוח ושימור השן" מתבצע בכל מטופל במרפאה בהתאם למצבו הנוכחי. לכן הלקוח המגיע למרפאת חי-שן מודע שנעשה את המקסימום כדי לשמר את החיוניות של שיניו.

כל טיפולי השורש מבוצעים בעזרת מכשירים וחומרים חדשניים ביותר המאפשרים דיוק מקסימלי בתהליך הטיפול ומעניק תוצאה מצוינת, אסטטית, יציבה וארוכת שנים.

לאנשים הסובלים מחרדות, משתמשת ד"ר אנדראה בגז צחוק, בסבלנות רבה ובטכניקות הוליסטיות בהן השתלמה.

 

מה הוא בעצם טיפול שורש ומה משמעותו

טיפול שורש הוא טיפול שיניים אשר מטרתו לתקן שן פגומה, עקב הרס הדרגתי של שכבות השן - הזגוגית, הדנטין ומוך השן. לרוב הרס השן נגרם עקב ריבוי של עששת.
כאשר מתפתחת עששת המתקרבת או חודרת למוך השן, החיידקים הנמצאים בה גורמים לדלקת הפיכה או בלתי הפיכה במוך השן. במצב זה, יהיו סימנים לפגיעה בשן כמו כאבים וחוסר נוחות בלעיסה ובמגע עם קור/חום ולעיתים מורגש גם ריח לא נעים בחלל הפה, נפיחות בפנים או בצוואר, נפיחות בחניכיים, ועוד.

הכנה לטיפולי שורש

לרוב, טיפול שורש מתבצע תחת הרדמה מקומית בלבד למרות שכיום ניתן לבצע טיפול שורש ללא הרדמה בכלל.
אין צורך בהכנות נוספות מיוחדות לפני טיפול שורש, אלא רק במקרים של אנשים בעלי סיכון מוגבר לפתח דלקת של מסתמי הלב (אנדוקרדיטיס), כגון בעלי מסתמים מלאכותיים שעליהם ליידע על כך את רופא השיניים על מנת לקבל מנת אנטיביוטיקה לפני ביצוע הטיפול.
טיפול שורש נעשה במרפאת שיניים בתנאים סטריליים, על ידי רופא שיניים כללי או רופא שיניים מומחה (אנדודונט). לעיתים טיפול שורש יכול להתמשך למספר פגישות במרפאה.

תהליך הטיפול

במצב של דלקת בלתי הפיכה, מסלקים את העששת ברקמות הקשות (זגוגית השן והדנטין) ולאחר מכן חודרים למוך השן, שכבר נפגע מהחיידקים ומסלקים את העצב שבתוך תעלות השורשים ואת כל כלי הדם שאחראים להזנת השן כאשר היא בריאה. בהמשך מרחיבים, מנקים, שוטפים ומחטאים את התעלות שבתוך השורשים. בסוף התהליך מבצעים סתימה של תעלות אלה ע"י צמנט בעל תכונות אנטי בקטריאליות יחד חומר נוסף שנקרא ''גוטה פרקה'', המאפשר חדירה מקסימאלית לסתימת התעלות.
במרפאת חי-שן, משתמשים בטכניקה של "גוטה פרקה חמה", שגורמת לסתימה הרמטית של התעלות.

 

לאחר טיפול מסוג זה השן אמנם קיימת בפה אך היא אינה רקמה שלמה ואינה חיה. להשלמת הטיפול יש לבצע שחזור או להרכיב מבנה וכתר על שארית השן. גם כאן ד''ר אנדראה משתמשת בזירקוניה שהיא חומר מותאם יותר לגוף האדם בהשוואה למתכות וחרסינות בהם השתמשו בעבר.


במצב של דלקת הפיכה במרבית המקרים ניתן לבצע טיפול המונע את הסרת העצב ומאפשר להצילו. במצב זה, השן עדיין מוזנת על ידי העצב שנשאר חי ומתפקד ואלסטיות השן נשמרת. טיפול זה נקרא ''כפוי מוך השן": מסלקים את כל העששת ברקמות הקשות (זגוגית ודנטין), מוסיפים שכבה של חומר בשם קאלציום הידרוקסיד (נגזרת של סידן) המחולל יצירת שכבה של רקמה קשה חדשה (דנטין מתוקן), המגן על מוך השן. מעל חומר זה, מוסיפים עוד חומר המכיל סיבי זכוכית מיקרוסקופיים אשר בעזרתם ניתן לסתום ולמלא את חלל השן ולסייע לתהליך חידוש וריפוי השן. בין 45 ל90 יום נבנית שכבת דנטין חדשה ולאחר תקופה זו מצלמים שוב את השן כדי לאמת היווצרות מספקת של שיכבה מגנה זו. בסוף מסיימים את שיקום השן במבנה קבוע ואסטתי בהתאם לצורה ולצבע המאפיינים את השיניים של המטופל.

הוראות לאחר טיפול שורש

אין צורך להישאר בהשגחה לאחר טיפול שורש. יש להימנע מאכילה או שתייה במשך שעתיים ולחכות שהשפעת ההרדמה.תחלוף.
על מנת להשיג תוצאות טובות לאחר טיפול שורש, יש לשמור על היגיינת פה קפדנית, הכוללת צחצוח שיניים יסודי.
במידה ויש עליית חום, כאבים חזקים, דימום או הפרשה מקומית מהפה יש לפנות מיידית לרופא.
אין לקחת אנטיביוטיקה ללא המלצת הרופא לאחר טיפול שורש.

סיכונים כלליים בטיפול שורש

יש אפשרות להיווצרות של דימום קל בעיקר באזור הטיפול כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה. תרחיש שיכול להיווצר מיד לאחר טיפול שורש או עד 24 שעות מהטיפול ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר מכלי דם זעירים בחניכיים שמדממים. במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז אולם זה מצב נדיר.
לעיתים נדירות עלול להתפתח זיהום משמעותי יותר שעלול לחדור לזרם הדם (ספסיס), למסתמי הלב (אנדוקרדיטיס) ועוד. כתוצאה מזה נדרש המשך טיפול 
וסילוק הפסולת החיידקית. 

 

רפואת שיניים דחופה 24 שעות בנתניה

 

לקביעת פגישת ייעוץ חינם
שלח הודעה
ההודעה נשלחה בהצלחה
This field is required.
This field is required.
This field is required.